Kurumsal IT-Teknoloji Eğitimleri-Eğitim Takvimi

BT Hizmet Yönetimi Deneyimi Apollo 13 Simülasyonu


Apollo 13 Projesine Genel Bakış

1970 yılının Nisan ayında NASA’nin en son uzay aracı olan Apollo 13 içerisindeki 3 astronot ile Ay yolculuğuna çıktığında onları bekleyen tehlikeleri kimse öngörmemişti. Dünya’dan ayrıldıktan iki gün sonra yaklaşık 320.000 km uzaklıkta Apollo 13 uzay aracının oksiyen tankında meydana gelen patlama, elektrik aksamındaki sorunlar, iletişim cihazlarının çalışmaması, yaşam destek ünitelerindeki tahribat Ay seyahatinin bir kurtarma projesine dönüşmesine neden olmuştu.

Apollo 13 mürettebatı o meşhur “Houston bir sorunumuz var” cümlesiyle tüm sorunları tek tek Dünya’ya iletmişti. Yer istasyonu ise büyük bir soğukkanlılıkla sorunları çözmek için birçok farklı aksiyon almıştı. Mürettebatın ve yer istasyonundaki ekiplerin gerçek bir takım gibi çalışarak tüm sorunların üstesinden gelmesiyle mürettebat sağ salim Dünya’ya dönmüştü.

Apollo 13 ITSM Simülasyonu

Apollo 13 Simülasyonu ile gerçek bir başarısızlık hikayesinin nasıl başarıya dönüştürüldüğünü ekibinizle uygulayarak öğrenebilirsiniz. Bilim dünyasındaki en popüler olaylardan biri olan Apollo 13 kod adlı Ay seyahatinde yaşanan tüm sorunları birebir aynı şekilde interaktif olarak uygulayarak ITIL ve ITSM kavramlarının nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. “Başarılı başarısızlık” şeklinde tanımlanan bu en iyi uygulama örneğini (Best Practice) tamamen Türkçe dokümanlar ile ister kendi lokasyonlarınızda isterseniz Bilge Adam Noramin Plaza sınıflarında uygulayabilirsiniz.

Simülasyonun dinamikleri ve projenin hayati olması nedeniyle tüm katılımcılar ITIL’ın temel kavramlarını uygulamalı, süreçleri tasarlamalı, geliştirmeli, yürütmeli ve iyileştirmelidir. Her geçen gün daha fazla şirket BT Hizmet Yönetimi için ITIL ve ITSM yaklaşımlarını benimsemektedir. Apollo 13 Simülasyonu, teknik ekiplerinizin yeteneklerini, kapasitelerini ve karşılaştıkları zorlukları keşfetmeniz için size bir fırsat sunmaktadır.

Etkili ve verimli BT Hizmet Yönetimi operasyonunun kritik başarı faktörülerini ve en temel gereksinimlerini farklı bir sınıf ortamında deneyimlemek için eğitimlerimize katılın. Hiçbir sınıf eğitimi bu kadar güçlü bir öğrenme deneyimi yaşatamaz.

Kazanımlar

Öncelikle tüm katılımcılar önceden tanımlanmış politikaların, prosedürlerin, talimatların, süreçlerin veya iş akışlarının olmadığı, sorumlulukların açık ve net şekilde tanımlanmadığı bir ortamdan “mükemmel efor yaklaşımı” ile çalışmanın ne kadar verimsiz ve riskli olduğunu yaşayarak öğreneceklerdir.

Apollo 13 Simülasyonu ilerledikçe her bölümde daha da zorlaşan görevlerin tamamlanması için gösterilecek efor ile ekip bilinci, takım ruhu anlayışı, iletişimin önemi ve sorunların çözümünde kazanılan deneyim de artmaktadır. Tüm bunlar bütünsel bir ITSM operasyonu oluşturmanın ne kadar değerli olduğunu tamamen canlı şekilde ekiplerinize gösterecektir.

Öğrenilecekler

  • ITSM politikarlarının, süreçlerinin ve prosedürlerinin tanımlanmasının ve dokümantasyonunun etkisi ve önemi.
  • Rollerin açık ve net şekilde tanımlanmasının, sorumlulukları detaylı şekilde belirlenmesinin ve SLA, KPI, CSF gibi performans beklentilerinin tanımlanmasının önemi
  • Incident, Problem, Değişiklik ve Konfigürasyon Yönetimi süreçlerinin gerçekten birbirine bağımlı olduğu
  • Üretkenlik, tutarlılık ve güvenilirlik gibi konuların kullanımı kolay olan ve uygun şekilde yapılandırılmış olan araçlara bağlı olduğu
  • BT ortamındaki otomatize edilmiş araçların ne kadar değerli olduğu
  • Süreçler, sistemler veya teknik ekipmanlar için harcanan efordan çok ekip üyeleri ve birimler arası ilişkilerin bir BT Hizmet Yönetimi (ITSM) operasyonundaki en değerli bileşen olduğu

Ön Gereksinimler

Apollo 13 Simülasyonuna katılmak için ITIL Foundation eğitiminin alınmış olması veya ITIL süreçleri konusunda deneyimli olunması gerekmektedir. Zorunlu olmayan bir diğer ön gereksinim ise Tom Hanks’in baş rolde oynadığı Apollo 13 filminin eğitim öncesinde bir kez daha izlenmesidir.

Sınav ve Sertifikalar

Apollo 13 Simülasyonu için herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Katılımcılar Bilge Adam Katılım sertifikası alacaklardır. Proje Yöneticileri Apollo 13 Simülasyonu katılım sertifikası ile 9 PDU kazanacaklardır.

Video ve Görseller

National Geographic tarafından hazırlanan Kritik Anlar belgesel serisinin Apollo 13 görevi için hazırlanan bölümünü aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=dVUISnSdKAw

Apollo 13 Simülasyonu benzeri birçok uygulamanın oyunlarını üreten GamingWorks tarafından paylaşılan Apollo 13 tanıtım videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

https://vimeo.com/54297613